W piątkowy wieczór 29.10.2021 r. gościem naszej biblioteki był Pan dr Dariusz Wędzina. Mieliśmy możliwość wysłuchania pasjonującego wykładu na temat jego najnowszej publikacji „Jak Feniks z popiołów. Kierunki odbudowy i rozwoju miast Dolnego Śląska na wybranych przykładach”. Zgodnie z przytoczoną na wstępie myślą Thomasa Manna, że „Kultura to umiejętność dziedziczenia”, prelegent poprowadził nas poprzez urbanistyczne i architektoniczne dziedzictwo miast z terenów Europy i Dolnego Śląska. Omówione zostały liczne przykłady stanu zachowania miast po drugiej wojnie światowej i traktowania tej materii przez światowe, państwowe i lokalne władze – obowiązujące prawodawstwo, koncepcje postępowania z zabytkową zabudową i wreszcie podejmowane w rzeczywistości działania. Sporą część publikacji, a co za tym idzie również wykładu, dr Wędzina poświęcił sytuacji Lwówka Śląskiego w minionym siedemdziesięcioleciu, prezentując zebrane źródła i dokumenty, dotyczące podejmowanych przez lata, tragicznych w skutkach decyzji, które doprowadziły do zniszczenia historycznej zabudowy jednego z najstarszych dolnośląskich miast.

Spotkanie objęła patronatem Pani Mariola Szczęsna, Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski.

Z lewej strony stoi kobieta z mikrofonem w ręku. Ubrana w czarną marynarkę oraz spodnie w beżową kratę. Na środku stoi mężczyzna w jasnych spodniach, różowej koszuli oraz marynarce w kratę. W rękach trzyma mikrofon. Grupa ludzi siedzi na krzesłach. Przed nimi stoi kobieta i mężczyzna. Z lewej strony stoi kobieta ubrana w czarną sukienkę oraz czarny żakiet. Po prawej stronie stoi mężczyzna w jasnych spodniach, różowej koszuli oraz marynarce w kratę. W rękach trzyma prezent zapakowany w przezroczystą folię. Z lewej strony na krześle siedzi mężczyzna w jasnych spodniach, różowej koszuli oraz marynarce w kratę. Na środku oraz z prawej strony stoi rozmawiająca ze sobą grupa ludzi. Na środku stoi mężczyzna w jasnych spodniach, różowej koszuli oraz marynarce w kratę. W dłoniach trzyma książkę oraz mikrofon.