EKO wakacje to hasło letnich zajęć dla dzieci i młodzieży, które odbyły się w filii bibliotecznej w Sobocie.

Wakacyjne spotkania rozpoczęliśmy od morskich podróży i budowania tratwy oraz malowania kredą morskich stworzeń. W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki „Spod Lady” rozmawialiśmy o strasznych robalach (i nie tylko), przeglądaliśmy  książki o pająkach i innych małych stworzeniach. Powstały m.in. kolorowe motyle i inne wymyślone owady. Przygotowaliśmy wakacyjne pamiątki, którymi były kolorowe zakładki do książek, wykorzystując przy tym zasuszone rośliny. Udało nam się stworzyć także magnesy ozdobione wakacyjnymi rysunkami, będące miłym prezentem dla najbliższych. W upalny dzień poleżeliśmy „brzuchem do góry”. Poruszyliśmy wyobraźnię, obserwując świat leżąc na trawie, czytając gazetę i patrząc w niebo. Wysłuchaliśmy przy tym wiersza J. Tuwima pt. „Dyzio Marzyciel” i namalowaliśmy błękitne nieba. Jedne z zajęć poświęciliśmy tematowi mody. Obejrzeliśmy prezentację nt. historii ubioru i staliśmy się prawdziwymi projektantami mody, „szyjąc” stroje z ekologicznych papierów, folii i sznurków. Ostatnie spotkanie zamieniliśmy na letni teatr dziecięcych artystów. Do wiersza J. Brzechwy „Na straganie” przygotowaliśmy ilustracje, z których powstał teatrzyk kamishibai. Mogliśmy także zobaczyć mini kram warzywny i spróbować, jak smakują ogródkowe warzywa. Na zakończenie bibliotecznych wakacji najmłodsi otrzymali pamiątkowe dyplomy.