Preludium do obchodów Tygodnia Bibliotek był wyjazd bibliotekarzy, czytelników i przyjaciół Lwóweckiej Biblioteki Publicznej do pięknego zamku i pałacu Frýdlant, położonego na bazaltowej skale nad rzeką Smědà. Ten duży i różnorodny architektonicznie kompleks składający się ze średniowiecznego zamku i renesansowego pałacu jest jednym z najważniejszych zabytków w Czechach. Z ciekawością wysłuchaliśmy opowieści przewodników o historii i zbiorach tego miejsca. Równie interesująca była miejscowość Hejnice, a w niej Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. To znane już od średniowiecza miejsce pielgrzymkowe i odpustowe w regionie.
W drodze powrotnej zwiedziliśmy również maleńkie uzdrowisko pn. Lázně Libverda, będące perełką Gór Izerskich, Obří sud (Wielką Beczkę) oraz Nové Město, a także nasz rodzimy Świeradów Zdrój.
Wróciliśmy pełni wrażeń i emocji.