W pierwszym półroczu 2024 r. Lwówecka Biblioteka Publiczna realizowała projekt pn. „Lwóweckie Czary Mary” w ramach Programu „Równać Szanse 2023” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, którego operatorem jest Fundacja Civis Polonus. Głównym założeniem Programu jest wyrównywanie szans młodych ludzi na dobry start w dorosłe życie. Chodzi o sytuację, w której młody człowiek z małej miejscowości potrafi samodzielnie i świadomie osiągać wyznaczone przez siebie cele, myśląc perspektywicznie o własnej przyszłości (www.rownacszanse.pl).  

W projekcie udział wzięła 11-osobowa grupa młodzieży, w wieku od 13 do 16 lat, uczęszczająca do lwóweckich szkół, której celem było zorganizowanie „Wieczoru Magii”, opartego na elementach fantasy. Wydarzenie poprzedzone zostało warsztatami fotograficznymi o charakterze integracyjnym poprowadzonymi przez profesjonalistę Krzysztofa Wietrzyńskiego oraz warsztatami filmowymi, które przeprowadził Maciej Szmulewicz, specjalista ds. IT. Podczas warsztatów młodzi ludzie poznali tajniki wykonywania zdjęć oraz nagrywania filmików z wykorzystaniem zakupionej przez siebie kamery sportowej. Młodzież samodzielnie przygotowała scenariusz „Wieczoru Magii, przydzieliła role i zadania, przygotowała kostiumy oraz tematyczne scenografie do pokojów zagadek. Uzupełnieniem było nagranie krótkiego filmiku promującego nadchodzące wydarzenie, który złożony był ze zdjęć wykonanych podczas kostiumowej sesji fotograficznej.  Oprócz spotkań związanych z pracą nad „Wieczorem Magii” młodzież zorganizowała również dwa wyjazdy edukacyjne: do kina „Helios” w Jeleniej Górze oraz na Nocne Zwiedzanie Zamku Czocha. Poszczególne etapy projektowych działań udostępniane były na prowadzonym TikToku oraz Instagramie.  

„Wieczór Magii” odbył się 14 czerwca. Do fantastycznego świata Harrego Pottera, Wampirów, Wróżek i Syren  zaproszeni zostali rówieśnicy, a także dzieci oraz osoby dorosłe. Ich zadaniem było rozwiązanie zagadek znajdujących się w czterech mini escape roomach, których odgadnięcie miało pozwolić na zamknięcie magicznych portali i przywrócenie w nich zaburzonego ładu i harmonii. 

Udział w projekcie nie tylko poszerzył wiedzę młodzieży nt. fotografii i technik filmowania. Pozwolił im również rozwinąć wyobraźnię, nauczył współpracy w grupie, zawierania kompromisów, dobrej organizacji pracy i odpowiedzialności. Realizacja poszczególnych działań rozwinęła ich umiejętności komunikacyjne oraz pozwoliła na przełamywanie wszelkich barier i słabości. 

Kategorie: Relacje

Skip to content