27 marca 2025 r. gościła w naszej bibliotece Agnieszka Dobkiewicz, autorka dwóch przejmujących książek związanych z obozem KL Gross-Rosen: „Mała Norymberga. Historie katów z Gross-Rosen” i „Dziewczyny z Gross-Rosen. Zapomniane historie obozowego piekła” (obie zyskały status bestsellerów). W 2024 roku ukazała się najnowsza książka Agnieszki Dobkiewicz „Pożydowskie. Niewygodna pamięć”. Jest to opowieść o przenikaniu się kultury polskiej i żydowskiej zawarta w dwunastu reportażach, które zmuszają do refleksji i poszukania odpowiedzi na pytanie, jak daleko w głąb polskiej tożsamości sięgają żydowskie korzenie i zmierzenia się z kwestią, kiedy cudze zaczyna być własne, a (po)żydowskie przeistacza się w polskie. Autorka zabiera nas w podróż przez osiemdziesiąt lat skomplikowanych relacji polsko-żydowskich w powojennej historii Polski, od baśniowych ilustracji Jana Marcina Szancera i nieznanej twarzy Lema, przez kaliskie lalki szirlejki i koszerne pierniki z Torunia, po nieznaną historię słowika wileńskiego getta, tragedię i listy do małego Henia, cudem uratowaną ze zbiorowego grobu Czeszkę czy Holocaust „made in Hollywood”. To historie, które nierzadko rozrywają duszę na strzępy.
Agnieszka Dobkiewicz jest pisarką, publicystką i dziennikarką, stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prezeską Fundacji IDEA, promującej dziedzictwo historyczne i kulturowe Dolnego Śląska oraz wydawcą Świdnickiego Portalu Historycznego.
Po rozmowie z pisarką o Jej dwóch pierwszych książkach nasuwa się myśl, że za statystykami opisującymi straty wojenne kryją się osobiste, indywidualne tragedie milionów ludzi – mężczyzn, kobiet, dzieci, w okrutny sposób zniszczonych przez machinę totalitaryzmu i zbrodniarzy działających w systemie, który tym milionom odebrał życie, godność i tożsamość. Historie zawarte w książkach częściowo przywracają pamięć o bezimiennych ofiarach, o których nie wolno nigdy zapomnieć.
Trzecia książka, „Pożydowskie…”, przypomina, że historia Żydów na ziemiach polskich to wiele wieków wspólnej historii, wspólnego, czasami niełatwego życia, a przede wszystkim przenikania się kultury i obyczajów. Stawia pytanie, jak wiele z tego pozostało dziś w naszej świadomości.
Książki, o których dyskutowaliśmy, można kupić lub wypożyczyć w naszej bibliotece.