EKO wakacje 2023 to hasło letnich zajęć dla dzieci i młodzieży, które odbyły się w filii bibliotecznej w Sobocie. Rozpoczęliśmy je od spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i młodzieży, podczas którego przeczytaliśmy książkę pt. „Dbaj o naturę i zostań królem” autorstwa S. Sekaninovej i J. Cenkla. Mając na nosie magiczne okulary, z zaciekawieniem obejrzeliśmy również „Gabinet owadów” napisany przez  B. Taylor. Poznaliśmy ciekawostki z życia małych robaczków oraz stworzyliśmy swoje własne, kolorowe owady. Kolejne spotkanie poświęciliśmy rozmowie o szczęściu, próbując odpowiedzieć na pytania: Czym jest szczęście i czy można je kupić? Pomogły nam w tym dwie książki „Szczęście to lis” E. Daciūtė i „Sprzedawca szczęścia” D. Calì. Powstały wówczas łapacze snów, które są jednym z symboli szczęścia Na wszystkich zajęciach plastycznych uruchamialiśmy swoją wyobraźnię, wykorzystując bardzo różne i nietypowe techniki malowania. Przygotowaliśmy wakacyjne pamiątki, którymi były m.in. kolorowe zakładki do książek z suszonych liści i kwiatów, ramki na zdjęcia, wielobarwne kamienie. Podczas ostatnich zajęć powstały kwietne obrazy. Na zakończenie bibliotecznych wakacji wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy.