18 października w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli moderatorzy Dyskusyjnych Klubów Książki Dolnego Śląska. Uczestnicy mieli możliwość wysłuchania wykładu pt. „Literatura żydowska – fakty i mity”, z którym wystąpiła Urszula Rybicka, publicystka, recenzentka i edukatorka, a także założycielka oraz redaktorka Żydoteki – jedynego polskiego medium o literaturze żydowskiej.

Podczas spotkania odbyły się także dwa warsztaty. Pierwszy z nich, w którym udział wzięła Renata Matkowska, moderator DKK dla dorosłych „Chochlik”, poprowadziła dr hab. Małgorzata Litwinowicz-Droździel, opowiadaczka, którą zajmują historie tradycyjne oraz szukanie w tekstach literackich żywiołu i radości wspólnego wędrowania przez historię. Podczas warsztatu pt. „Sztuka opowiadania – możliwości, pożytki, przestrzenie” podkreśliła istotę opowieści, jej wielowątkowść oraz to, kto opowiada i to, kto słucha. Na zakończenie grupa uczestników wspólnie odśpiewała balladę Adama Mickiewicza „Lilije”.

Drugi warsztat, w którym udział wzięła Joanna Baca, moderator DKK dla dzieci i młodzieży „Spod Lady”, poprowadził Paweł Dobrzelecki, bibliotekarz, trener, animator, Zastępca Dyrektora w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zabrzu. Wystąpił on z prezentacją pt. „(Nie)zwykłe książki, czyli jak rozbudzić ciekawość i chęć czytania z wykorzystaniem książek interaktywnych wśród dzieci i młodzieży”. Przedstawił on wiele ciekawych pomysłów i inspiracji na biblioteczne zajęcia z wykorzystaniem literatury dziecięcej i młodzieżowej.

Kategorie: Relacje